Pasta Cila Nasıl Yapılır?

Bir aracın boyasını daha parlak gösteren, küçük çizikleri yok eden işleme pasta cila denir. Bu işlem, otomobilin genel görüntüsüne tesir etmiş olduğu için ikinci el otomobil alırken ya da satarken de mühim bir avantaj sunabilir. Şundan dolayı aynı model, aynı özellik ve aynı renkteki iki otomobilden biri pasta cila işlemi sebebiyle daha yeni görünebilir.

Pasta Cila Nedir?

Pasta ve cila kelimeleri artık bütünleşmiştir. Oysa bu iki kelime değişik anlamlara haizdir ve ikisi tamamen değişik olsa da aslen birbirini tamamlayan uygulamalardır. Şundan dolayı pasta, boyayı kaldırırken cila ise boyayı kaplar. Genel olarak pasta cila işlemi ise otomobilinizin çiziklerini kapatmak, otomobilinizin boyasını belirginleştirmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için yapılır.

Pasta Cila Yaptırmak Zararlı mı?

“Pasta cila yaptırmanın araca ziyanı olur mu?”, “Pasta cila otomobilin kıymetini düşürür mü?”, sorularının yanıtı ise “uzmanlık ve kaliteli işçilikle yapılırsa hayır” şeklinde özetlenebilir. Son aşama kolay bir işlem olan pasta cila, küçük bir çizik, toz ya da izle, şu demek oluyor ki işin uzmanı olmayan ellerde negatif sonuçlara niçin olabilirken tecrübeli pasta cila ustaları tarafınca yapıldığında muhteşem sonuçlar sunabilir. Normal olarak arabanın pasta cila zamanına da dikkat etmek gerekir.

Pasta Cila ile Boya Korumanın Ne Farkı Var?

Pasta cila yukarıda da belirtildiği şeklinde aracınızın rengini orijinal rengine döndürmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için meydana getirilen işlemler bütünüdür. Boya koruma ise aracın boyasını korumak için boyanın üstüne kaplanan malzemedir. Boya koruma yardımıyla aracınızda oluşacak bir çizik, aracın boyasında oluşmamış, korumada oluşmuş olacaktır.

Pasta Uygulaması

Vasıta ilk kez boyandığında boya hiçbir vakit tam anlamıyla benzeşik olmaz. Boyalar oldukça katmanlıdır. Pasta işlemi de bu katmanlardan en üsttekinin alınması şu demek oluyor ki kaldırılması işlemidir. Böylece en üst katmanda oluşan çizikler giderilmiş, temizlenmiş olur. Şu demek oluyor ki aslen pasta, sıvı bir zımparalama işlemidir.

Aracın rengine bakılırsa yada aracın durumuna bakılırsa ince ya da kalınca pasta kullanılır.

Ilk olarak pasta yapılacak yüzeyin güzel bir halde hiçbir toz, kir, pislik kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Arkasından pastadan küçük parçalar alınıp yüzeyin değişik yerlerine sürülür.

Araçtaki pasta yapılacak alan dışındaki plastik şeklinde temizlenmesi zor bölgeler, kâğıt bant şeklinde pastanın bulaşmasını engelleyecek, plastik aksama zarar vermeyecek malzemelerle kaplanır. Ondan sonra polisaj makinesiyle pasta işlemi yapılır.

Uygulama esnasında makineyi dengeli tutmak önemlidir, aksi takdirde makinenin ucundaki sünger parçalanıp aracı çizebilir,ısınmadan boyanın verniği zarar görebilir. Bu yüzden pasta cila icra eden yerlerin deneyimli ustalar barındırması ve güvenilir olması gerekir.

Kullanılacak pasta cila malzemelerinin,çağdaş otomobillerin boyalarıyla uyumlu olması da mühim bir noktadır. Silikon, solvent, teflon ve bal mumu içermemelidir.

Cila Uygulaması

Cila işlemi, otomobilin renginin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cila kesinlikle bir koruyucu değildir; sadece boyanın üzerine sürüldüğünden ve boyanın üstünde bir katman olarak bulunduğundan azca da olsa bir koruma sağlar.

Cila işlemine başlamadan ilkin pasta işlemi yapıldığından yüzeyin hiçbir şey kalmayacak şekilde temizlenmesi gerekir. Temizlendikten sonrasında tamamen kuru olduğuna güvenli olmak için bezle silinir. Yüzey temizlendikten sonrasında cila sürülür ve kuruması beklenir. Cila kuruduktan sonrasında yüzey yeniden silinir ve artık vasıta pırıl pırıl bir halde kullanıma hazır hale gelir.

Pasta Cila Otomobili Çiziklerden Korur mu?

Pasta cila ne işe yarar, pasta cila ile otomobil çizikleri iyi mi giderilir? Pasta cila işlemi, aracınızın daha temiz görünmesini sağlar ve küçük darbelere, çiziklere, lekelere karşı koruma sunar. Pasta işlemi ile çiziğin çevresi ile derinliği eşitlenir.

Cila Ne Çoğunlukla Tekrarlanmalıdır?

En oldukça sorulan sorulardan biri de “Pasta cila ne kadar dayanır?”dır. Bu suali  pasta ve cila özelinde ayrı ayrı cevaplamak gerekir. Cilanın tesiri, şu demek oluyor ki arabanın o göz kamaştıran parlaklığı, otomobil yıkama ve güneş ışınları sebebiyle averaj 2 ay sonrasında gider. Aracınızın devamlı yeni ve parlak görünmesini istiyorsanız 2-3 ayda bir cila yaptırabilirsiniz. Pastanın polisaj işlemiyle beraber boyayı inceltme özelliği de olduğundan çoğunlukla yapılması ise yanlıştır. Fakat cila hem aracınızı tozdan koruyup hem de yeni göstereceğinden ve boya inceltme şeklinde bir özelliği olmadığından birkaç ayda bir uygulanabilir. Ihmal etmeyin; yaptırdığınız bir pasta işleminin tesiri, malzemenin kalitesine bakılırsa 1-2 yıl içinde değişmektedir. 1 yıl içinde birden fazla pasta işlemi yaptırmamalısınız. Boya koruyucu da gene malzemenin kalitesine bakılırsa 1-2 yıl koruma sağlar.

Kendim Pasta Cila Yapabilir miyim?

Ekipmanı ve malzemeleri sağladığınızda kendiniz de pasta cila uygulamasını yapabilirsiniz sadece söz mevzusu işlemler hata kabul etmez. Bu yüzden edinim ve ustalık pasta cila uygulamasında oldukça önemlidir. Pasta cila incelik isteyen bir iştir. Otomobil pasta cila tutarları da haliyle hem kaportanın durumuna hem de işlemin yaptırılacağı yerin kalitesine bakılırsa değişim gösterir.

Hakkımızda

Göçük İstanbul 17 Yıllık Boyasız Göçük Deneyimin Neticesinde Erol Usta Tarafından Kendi Marka Değerini Oluşturmak Amacı ile Vücut Buldu.

Boyasız Göçük Düzeltme Konusundaki Titizliği ile Sektörde İsmini Duyuran Erol Usta İstanbul Esenyurt Merkezli Olmak Üzere 'GÖÇÜK İSTANBUL' u Ekip Arkadaşları İle Kurdu.

Çalışma Saatlerimiz

  • Pazartesi: 8:30 - 18:00
  • Salı: 8:30 - 18:00
  • Çarşamba: 8:30- 18:00
  • Perşembe: 8:30 - 18:00
  • Cuma: 8:30 - 18:00
  • Cumartesi: 8:30 - 18:00
  • Pazar: Kapalı

Göçük İstanbul 2024. All Rights Reserved.     Web Tasarım www.f5ajans.com

Canlı Destek
Call Now ButtonBilgi İçin Ara